Zgrupowanie reprezentacji Polski Kobiet

#Aktualności

#3 Komunikacja w drużynie

07 lp. 2020

Czym się różni drużyna wygrywająca mecz od tej, która go przegrywa?

Co odróżnia drużynę przegrywającą mecz❌ od tej, której zawodniczki, czy też zawodnicy schodzą z podniesionymi do góry głowami i uśmiechem na twarzy?

Drużyna piłkarska - Reprezentacja Polski Kobiet
fot. Paula Duda

Taktyka, umiejętności indywidualne, ogólne przygotowanie drużyny – oczywiście, ale poza tym istotną rolę odgrywa także komunikacja między zawodniczkami/zawodnikami na boisku.

Radość w drużynie - zgrupowanie reprezentacji Polski kobiet
fot. Paula Duda

Efektywna komunikacja… Czyli jaka?

Efektywna komunikacja to taka, która pozwala skutecznie przekazać wszystkie informacje, na jakich nam zależy, a także gdy same te informacje otrzymujemy. O czym mowa? Słynne komunikaty “czas”, “plecy”, “przesuń”, “moja” itd… – Zna je chyba każda/y z nas. Poza tymi popularnymi hasłami pewne informację przekazujemy sobie także za pomocą przekazów niewerbalnych (ustawienie ciała, gesty takie jak podniesienie ręki, pokazanie gdzie chcemy dostać piłkę itp). Gdy na boisku zabraknie komunikacji pomiędzy zawodniczkami, bądź zawodnikami to ciężko o udaną akcję lub jej zatrzymanie. Piłka nożna jest sportem drużynowym, a to znaczy, że na boisku nie wystarczą same umiejętności indywidualne – dopiero przy odpowiedniej WSPÓŁPRACY całej drużyny będziemy w stanie zrealizować założenia taktyczne.


Efektywne komunikaty na boisku

Przekazywane informacje to nie mają być długie i rozwinięte zdania, lecz krótkie, zwięzłe, a zarazem konkretne komunikaty, które pomogą Twojej koleżance/koledze z drużyny wykonać jej/jego zadanie, a tym samym przyczynić się do kompletnego i sukcesywnego wykonania zadania przez drużynę✅. Krzyknięcie “plecy” będzie 1000 razy skuteczniejsze niż “uważaj, bo za Tobą jest przeciwniczka/przeciwnik i za chwilę, gdy przyjmiesz piłkę, to może Cię zaatakować, więc lepiej odegraj mi szybko z pierwszej piłki!”… No sami chyba przyznacie, że brzmi to dosyć zabawnie.

Sport który uprawiamy jest dynamiczny, a więc nie chcąc tracić zbędnych sekund, musimy radzić sobie na boisku i pomagać w miarę możliwości jak najszybciej, oraz jak najpłynniej przekazywać dane komunikaty.


Co chcesz przekazać swoim komunikatem?

Zastanów się także nad tym co chcesz przekazać. Czy krzyknięcie do koleżanki/kolegi “lepiej!” na pewno będzie pomocne? Co to w ogóle znaczy “lepiej”? Otóż to – dla każdego może on znaczyć coś innego. Na niektórych takie powiedzenie może i podziała motywująco, ale z drugiej strony… Są też osoby na które nie wpłynie to pozytywnie. Czy na pewno Twoja koleżanka/kolega z drużyny chciał/a źle? Nikt nie ma złych intencji i każdy chcę wykonać daną czynność najlepiej jak potrafi, pokazać się z jak najlepszej strony i przyczynić się do dobrego wyniku drużyny. Postaraj się przekazać konkretny komunikat, który przy następnej tego typu sytuacji może naprawdę pomóc Twojej koleżance/koledze.


Spójrz z innej perspektywy, podpowiadaj i działaj zespołowo

Warto wykorzystywać także przerwę w trakcie meczu. Jest to czas w którym trener przekazuje wskazówki, ale także czas w którym wspólnie z koleżankami/kolegami z drużyny możecie podpowiedzieć sobie nawzajem. Z naszej perspektywy często sytuacja może wyglądać zupełnie inaczej niż z perspektywy koleżanki/kolegi, a takie spojrzenie „z innej strony” często okazuje się bardzo pomocne – to właśnie istota działania zespołowego. Gramy razem i walczymy o jeden cel, więc gdy tylko jest możliwość to starajmy się pomóc, podpowiedzieć, omówić z innymi sytuacje które sprawiają nam problem.

Wskazówki trenera - Zgrupowanie reprezentacji Polski kobiet w piłce nożnej
fot. Paula Duda

Co jeszcze będzie miało wpływ na komunikacje boiskową w drużynie?

Przede wszystkim ogólne relacje. Aby na boisku wszystko „grało jak trzeba” dobrze by było, aby „grało” też poza nim. Drużyna to nie przypadkowe zawodniczki, które z marszu wchodzą na boisko i grają wszystko według ustalonej przed meczem taktyki. Drużyna to grupa zawodniczek, które WSPÓLNIE walczą o konkretny cel, a wcześniej WSPÓLNIE się do tego długo przygotowują. Nie musicie się we wszystkim zgadzać, ale mimo różnic charakterów, temperamentów i opinii na różne tematy możecie stworzyć drużynę opartą na szacunku i dobrej atmosferze, gdzie każda indywidualność będzie wnosić coś do zespołu.

Dobre relacje w drużynie piłkarskiej
fot. Paula Duda

Znacie powiedzenie ➡️„Mistrzowski zespół pokona drużynę mistrzów.”⬅️❓ Drużyna może składać się z najbardziej uzdolnionych zawodniczek, ale jeśli nie będą one ze sobą współpracowały, to nic z tego nie będzie. Im większa jest spójność zespołu, tym lepsza gra i jakość drużyny.


Pomyśl:

* Na jakim poziomie komunikacji możesz powiedzieć, że jesteś wraz ze swoją drużyną❓

* Jak u Ciebie w klubie dba się o relacje i budowanie więzi, które następnie przekładają się na lepszą komunikacje boiskową❓

A także… W jaki sposób sama możesz wpłynąć na te relacje? Co dobrego możesz wnieść do zespołu? Jak chcesz aby wyglądała współpraca w Twojej drużynie?

Pozostałe