#Aktualności

#7 Jaką rolę pełnią rytuały w sporcie?

28 sierpień 2020

Jaką rolę pełnią rytuały w sporcie? Czy nawyki i rytuały przedmeczowe pomagają? Jaki wpływ mają rytuały przedmeczowe na nasze zachowanie na boisku? Jakie rytuały mają popularni sportowcy? O tym wszystkim w dzisiejszym wpisie, a więc… Zaczynamy! 😀


Rytuały nie tylko na boisku, ale także w życiu codziennym

Większość z nas ma nieświadomie stworzone schematy, które wykonuje codziennie. Są to czynności automatyczne, nad którymi zazwyczaj nawet się nie zastanawiamy. Nie tracimy na ich wykonywanie zbyt wiele energii, ponieważ są zautomatyzowane. Jak się okazuje – takie coś może się okazać bardzo pomocne także w sporcie.


Czym są rytuały? W jaki sposób one pomagają?

W trakcie meczu, bądź turnieju wielu rzeczy nie da się powtórzyć. Rzut karny, rożny, zaatakowanie przeciwniczki, drybling, czy „start”, to sytuacje które za każdym razem wyglądają nieco inaczej.
Rytuały natomiast to czynności stałe – wykonywane zawsze tak samo. O ile nowe czynności, bądź wcześniej wspomniane zmienne sytuacje mogą powodować pewien stres, tak rytuały, które wykonujemy dobrowolnie i w ten sam sposób są raczej czynnikiem, który uspokaja, przywraca poczucie sprawczości i kontroli. To jednocześnie dodaje nam pewności siebie. Rytuały i nawyki mogą zapewnić zawodniczce/zawodnikowi komfort psychiczny. Kolejną ich zaletą jest to, że są niczym „wyzwalacze” pozwalające wejść w konkretny stan – w tym wypadku stan pełnego skupienia na określonym zadaniu, czy też całych zawodach.

Często to ogarniający nas strach i stres, utrudniają nam wykonanie jakiegoś zadania. Jeżeli jednak, skupimy się na czynności powtarzalnej – rytuale – łatwiej nam będzie opanować negatywne myśli.

Sportowcy pracują latami, aby znaleźć i wdrożyć odpowiednie dla siebie metody skutecznego radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Niektórzy robią to z lepszym, a inni z gorszym skutkiem. Każdy powinien znaleźć swój własny sposób. Każdy z nas jest inny i będzie potrzebował czegoś innego. Są zawodniczki i zawodnicy, którzy przed meczem, bądź w jego trakcie szukają pobudzenia, a są też i tacy, którzy muszą “tonować” swoje emocje. Poprzez częste powtarzanie konkretnych czynności stają się one nawykowe, a elementy, które się sprawdziły i okazały skuteczne są utrwalane.

Zgrupowanie reprezentacji Polski kobiet - rytuały sportowców (podskok piłkarza)
Fot. Paula Duda

Jakie rytuały mają znani sportowcy?

Jakie zachowania wyróżniają poszczególnych sportowców? Co robią kiedy pojawia się stres?

Cristiano Ronaldo zawsze wchodzi na boisko prawą nogą, Gonzalo Higuain wchodzi na murawę lewą nogę i następnie trzykrotnie na niej skacze, a później prawą ręką dotyka trawy i robi znak krzyża, Alvaro Arbeloa nadeptuje końcową linię, wykonuje jeden podskok i sprint, Iker Casillas zawsze „wita” się z poprzeczką i piętą zaznacza na liniach środek bramki…

Tiger Woods (golfista) zdecydował, że kolor czerwony przynosi mu szczęście jeszcze będąc amatorem, i od tego czasu w każdą niedzielę zakładał polo właśnie w tym kolorze.

Michael Jordan podczas każdego meczu nosił spodenki zespołu, w którym zaczynał swoją karierę – uniwersytetu Karoliny Północnej.

Otylia Jędrzejczak treningi odbywała w białych czepkach, ale podczas zawodów zakładała czerwone.

Rafael Nadal ustawia wszystkie butelki wody przy swoim stanowisku etykietą w stronę linii bazowej, z której gra.

Adam Małysz przed każdym skokiem w charakterystyczny sposób poprawiał swoje gogle. Po ceremonii natomiast, nigdy nie zakładał zdobytych medali. Zawsze zabierał ze sobą maskotkę (królika, którego dostał od swojej żony).

To tylko kilka prostych przykładów rytuałów, oraz przesądów znanych sportowców.

Wiele z nich ma swoją ulubioną piosenkę, której obowiązkowo słucha przed zawodami, szczęśliwą bieliznę, bądź konkretny napój/posiłek, który zawsze wypija/zjada przed ważnym dla siebie wydarzeniem sportowym. Mniejsze znaczenie ma to, czym konkretnie ten rytuał jest… Najważniejsze, aby działał.


Mówiąc o rytuałach, nie mówimy tylko o tych przedmeczowych. Mogą one być one także wykonywane np. przed rzutem karnym/rożnym itp. (tak jak w przypadku Adama Małysza – poprawiane google przed każdym skokiem, lub charakterystyczna postawa Cristiano Ronaldo przed rzutem wolnym). Pomagają one rozładować napięcie, uspokoić się, lub pobudzić, wprowadzić w określony i pożądany w danym momencie stan. Pomagają się skoncentrować na zbliżającym się zadaniu.


Czy rzeczywiście rytuały mają “magiczną moc”?

No właśnie… Czy naprawdę to jest tak, że bielizna w odpowiednim kolorze, przesłuchana przed meczem piosenka, powitanie z słupkiem bramkowym, czy też podskok przy wejściu na boisko, sprawia, że zaliczamy udany występ? Nie do końca. Rytuały i wykonywane w ich ramach czynności nie grają, ani nie wygrywają za nas meczu. Jeśli wcześniej nie wykonaliśmy odpowiedniej pracy na treningu, to nie możemy liczyć na cuda. Rytuały będą pomocne w momencie gdy jednocześnie cały czas pracujemy nad sobą i poprawą swoich zdolności.

Na pewno niejednokrotnie słyszałyście/słyszeliście, o efekcie placebo, czy też potędze podświadomości, wiary w daną rzecz/wydarzenie itp… Jeśli uważasz, że wykonanie określonej czynności lub zachowania spowoduje lepszą wydajność, prawdopodobnie tak właśnie się stanie. Wiara potrafi zdziałać cuda – jeśli naprawdę wierzymy, że możemy coś zrobić, to jest dużo większe prawdopodobieństwo, że tego dokonamy, niż gdybyśmy sami siebie w myślach sabotowali powtarzając, że “to się nie może udać”.

Dodatkowo, o czym wspomniałam już wcześniej… Rytuały wprowadzają nas w określony stan, mogą dodać pewności siebie i zwiększyć nasze poczucie sprawczości.

A Ty masz jakieś swoje rytuały, nawykowe zachowania? Pisz śmiało tutaj w komentarzu, lub na instagrama @aktywnepilkarki :D.


Jeśli chcecie tworzyć ten projekt RAZEM z nami i motywować kolejne #AktywnePiłkarki, to czekamy również na Wasze wiadomości, którymi chcecie się podzielić. Udostępniając, podamy je dalej. Oczywiście czy z podpisem czy bez – decyzja należy do Was. Najważniejsza przecież jest treść.😉 Wszystkie materiały podsyłajcie na e-mail aktywnepilkarki@gmail.com lub Instagram @aktywnepilkarki.

Poza tym, dajcie również znać czy macie propozycje tematów, które chcecie abyśmy WSPÓLNIE poruszyły? Jeśli tak, to piszcie śmiało. Ten projekt jest dla nas i o nas! Dbajmy o niego RAZEM.🤜🏼🤛🏼

AktywnePiłkarki #działaMY ⚽🏃‍♀ #motywujeMY 💪 #dbaMYosiebie 🥗 #myśliMYpozytywnie 👍 #KrokPoKroku 👣 #RAZEM 🤜🤛

Pozostałe